تاریخچه تلفن همراه از ابتدا تا کنون

http://rupload.ir/upload/mj2hbpzqismw73cmtcy1.jpg


فكر متحرك یا سیار كردن تلفن و بكارگیری آن در مكان های مختلف به منظور بهره گیری بیشتر از این وسیله، از دهه 1960 میلادی در كشور های اسكاندیناوی (سوئد، نروژ، دانمارك و فنلاند) پا گرفت و در اواخر آن دهه، اولین تلفن نقطه به نقطه به كار گرفته شد كه نقطه پرتابی در روند مخابراتی به شمار آمد و یکی دیگر از ایده¬های دیرینه انسان به تحقق پیوست. . این فناوری در سال 1975میلادی از سوی كشورهای اسكاندیناوی با سیستم آنالوگ به دست مصرف کننده رسید.

اولین شبكه تلفن متحرك(NMT) Nordic Mobile Telephone نیز از سوی همین كشورها راه اندازی شد. پس از آن در سال 1977 میلادی كانادا اولین شبكه اطلاعات عمومی را با هدف اطلاع رسانی جهانی با استفاده از كامپیوتر، ماهواره و گیرنده ها و فرستنده های ماكروویو به وجود آورد.

آمریکا هم در این رقابت عقب نماند و در سال 1983میلادی بالاخره سیستم NMT Nordic Mobile Telephone را روانه بازار كرد.

كشور ژاپن سومین در جهان بود كه سیستم سیار خود را با ویژگی های دو نوع اسكاندیناوی و امریكایی به نام HCMS عرضه كرد و سپس سیستم NTT با قابلیت اتصال به شبكه را ایجاد نمود.

هرچند نسل اول تلفن های همراه در سال 1979میلادی برای استفاده تجاری در امریكا و ژاپن به كار گرفته شده بود. این تلفن ها كه از سیستم مخابرات سلولی استفاده می كردند، بعدها تكامل پیدا كردند كه این تكامل منجر به پیدایش نسل دوم تلفن همراه و سیستم های دیجیتالی شد. تكامل این سیستم نیز كه امكان شنود در آن كمتر بود و افزایش تعداد مشتركان را به همراه داشت، باعث پدید آمدن نسل سوم تلفن همراه شد، بطوریكه ْارتباطات سیار بین المللی 2000 ْ دیدگاه ITU درمورد ارتباطات سیار در قرن بیست و یكم است.

انگلستان هم در سال 1985 میلادی با عرضه سیستم TACS بود که به این گروه پیوست و سپس ایرلند نیز این سیستم را پذیرفت. پس از این تاریخ، سیستم NMT با فركانس 450 مگاهرتز در كشورهای دانمارك، نروژ، سوئد و فنلاند مورد استفاده قرارگرفت و این کشورها نیز به شبكه استفاده كنندگان از این سیستم پیوستند.

هلند، لوكزامبورگ و بلژیك با تغییر جزئی، آن را پذیرفتند و در سال 1989میلادی، قبرس نیز به این شبكه پیوست. در این زمان بود كه كانادا سیستم AMPSآمریكا راپذیرفت.

درسال 1985 میلادی انستیتو ETSI - EUROPEAN TELECOMMUNICATION STANDARD INSTITUTE متشكل از 17كشور اروپایی درصدد طراحی و ابداع یك استاندارد مشترك برای تاسیس شبكه سلولی برآمد تا این استاندارد به صورت هماهنگ، طرح تلفن سیار دیجیتال را اجرا كند، این استاندارد GSM نام گرفت. در حال حاضر، استاندارد GSM شامل سه سیستم است كه عملكردهای اساسی كاملاُ یكسانی دارند ولی باند فركانس آنها متفاوت است.

در سال1986میلادی شبكه جهانی اطلاع رسانی اینترنت، فراگیرترین شبكه اطلاع رسانی بین الملل، راه اندازی شد و در سال 1987 میلادی طرح باند باریك انتخاب شد و در همان تاریخ 13 كشور اروپایی یادداشت تفاهمی تحت عنوان(MOU MEMORANDUM OF UNDER STANIG) امضا كردند، مبنی بر اینكه هر عضو متعهد شد تمام مشخصاتGSM را رعایت كند.

همچنین باموافقت این 13 كشور، بازار بزرگی نیز برای فعالیت های تجاری دراین زمینه باز شد. با گسترش شبكه های اطلاع رسانی عمومی در كنار شبكه های تلفنی، نیاز به یكپارچه سازی آنها در دهه 1980 میلادی احساس شد و منجر به ایجاد شبكه ISDN گردید. شبكه ISDN در پی تحقیقات و تلاش های دانشمندان در زمینه فناوری دستگاه های رقمی یا دیجیتال دردهه 1960میلادی بوجود آمد. در سیستم دیجیتال، ارتباط قطعات، دستگاهها و تجهیزات براساس دیجیت یا اعداد است و كار مكانیكی در آن بسیار كم و فاقد صدا و حركت انجام می¬شود.

ISDN شبكه رقمی خدمات مجتمع در اواسط این دهه به منظور مطالعه به اتحادیه بین المللی ارتباطات دور ارائه شد. این شبكه كه تا كنون درچندین كشور راه اندازی شده است، نوعی شبكه كلیدی بسته ای است كه در آن، خدمات صدا و داده از طریق وسایل كلیدزنی (سوئیچینگ) ارائه می شود. این فناوری در تبادل اطلاعات با حجم بالا و كثرت تقاضا در مورد ارتباط تلفنی، كامپیوترهای مادر، پایانه های كامپیوتری و خدمات دیگری كه مستلزم سازگاری با شبكه های دیگر است، قابلیت انعطاف و كارایی بیشتر و هزینه كمتری دارد.

از جمله دیگر فناوری هایی كه در دهه های اخیر مورد استفاده قرارگرفته است، ویدئوكنفرانس وشبكه های چند منظور (مولتی مدیا) است كه در دهه 1970توسط شركت ATST درنیویورك عرضه شد. در این شبكه ها با بهره گیری از فناوری های سوئیچ TDM همگام باانتقال صورت بر روی یك زوج سیم ، تصویر و داده نیز منتقل می شود در امكان كنترل از راه دور فراهم می گردد.

IMT-2000 یك ارتباط موبایل پیشرفته برای تهیه سرویس های مخابراتی در مقیاس جهانی، بدون در نظر گرفتن مكان شبكه و ترمینال استفاده شده است.

با یكپارچگی سیستم های موبایل زمینی و ماهواره ای، انواع مختلفی از دسترسی بی سیم به صورت جهانی، شامل سرویسهای موجود در شبكه مخابراتی ثابت وسرویس هایی كه برای استفاده كنندگان موبایل تعیین گردیده است، عملی شد . این سرویس استفاده از انواع ترمینال های موبایل را كه با شبكه های زمینی یا ماهواره ای در ارتباط می باشند و همچنین ترمینال هایی را كه برای كاربری ثابت و یا سیار طراحی شده است، امكان پذیر می نماید.

اما این فناوری تقریبا با تاخیر زیادی وارد کشور ما شد؛ 18سال پیش بود که روزنامه های منتشر شده، در نخستین صفحات خود آگهی ای را به چاپ رساندند که شاید در آن مقطع برای خیلی ها تعجب آور بود. تیتر آگهی های چاپ شده این بود: "فراخوان برای ثبت نام نخستین شبکه تلفن متحرک جیبی". خواندن همین تیترها نظرهای زیادی را به خود جلب کرد. تیرماه سال 1372 بود که ثبت نام تلفن همراه در کشور آغاز شد. اما به دلیل عدم استقبال در آن زمان توسط مردم، روند ثبت نام چندین ماه به طول انجامید؛ به نحوی که در نهایت شرکت مخابرات ایران و شرکت پست توافق کردند به کسانی که در  این زمینه بازاریابی کنند و قادر باشند یک یا چند مشتری به پست بکشانند، مبلغی به عنوان پاداش پرداخت شود. در آن زمان با تبلیغات فراوان و با شعار "با تلفن همراه همیشه در مقصد هستید" تا اواسط سال 74 جمعا 9 هزار و 947 نفر ثبت نام کردند که در شهریور همان سال واگذاری ها آغاز و بلافاصله بعد از ثبت نام به پایان رسید. از  این تاریخ به بعد، مردم ورود تلفن همراه به کشور را باور کردند؛ به طوری که هجوم متقاضیان به مخابرات و بازار به حدی رسید که قیمت سیم کارت در آن زمان گاهی اوقات به بالای 30 میلیون ریال نیز می رسید. اولین آگهی که برای معرفی تلفن همراه آن زمان در روزنامه های سیاه و سفید اطلاعات و کیهان به چاپ رسید با این متن همراه بود. "شبکه تلفن متحرک به دو صورت قابل نصب در خودرو به صورت دستی در اختیار متقاضی قرار داده می شود تا در حال تردد، توقف در منزل یا محل کار مورد استفاده قرار گیرد." در  این آگهی آمده بود که 5 هزار شماره ثبت نام به عمل خواهد آمد و یک ماه بعد از ثبت نام واگذاری ها صورت می گیرد.  این شبکه در آن زمان تنها محدوده تهران بزرگ را از شرق به سرخه حصار، از غرب به ابتدای عوارضی جاده کرج، از جنوب به بهشت زهرا و از شمال به ارتفاعات شمال تهران محدود می کرد و تنها از ساعت 8 صبح تا 8 شب قابل دسترس بود.

به طور کلی نخستین مرحله از راه اندازی پروژه تلفن همراه با ظرفیت سازی برای 9200 شماره در شهر تهران و با استفاده از ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی کلید خورد. پس از آن در 19مردادماه سال1373 با واگذاری 4 سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری، برای اولین بار عرضه رسمی سیم کارت در ایران آغاز شد .

پس از آن با توجه به استقبال مردم از این پدیده نو، برنامه ها و فعالیت هایی متناسب با جهت گیری جهانی برای توسعه شبکه تلفن همراه، بر روی میز مجموعه مخابرات کشور قرار گرفت.

بدین ترتیب شرکت مخابرات ایران درصدد گسترش پوشش ارتباطی از تهران به کل کشور بر آمد، به طوری که در سال ۱۳۷۴ تعداد تلفن های دایر شده به ۱۵۹۰۷ شماره افزایش یافت و شهرهای مشهد، اهواز، تبریز، اصفهان و شیراز نیز زیر پوشش شبکه تلفن همراه قرار گرفتند.

گسترش شبكه ارتباطات سیار در سالهای بعد نیز ادامه یافت، به طوری كه در سال 1375 علاوه برشهرهای یاد شده 28 شهر دیگر به این شبكه پیوست. ضمن آنكه تعداد تلفن های دایر شده در این سال به 59967 شماره بالغ گشت و در پایان سال 1382 به 3449878 شماره رسید.


پیشرفت فقط در این سطح نبود بلکه با گذشت سال ها دیگر تلفن همراه از هدف اصلی تولید آن خارج شده و بیشتر جنبه نمایشی به خود گرفته است و نمود آن را در لوازم جانبی قاب موبایل میتوان به وضوح دید که زیباترین طرح هارا برای قاب آیفون نیز طراحی کرده اند.

پ.ن : این سرعت پیشرفت در صنعت تلفن همراه در سال های اخیر شگفت آور است و شاید بتوان آن را با صنعت لوح های ذخیره اطلاعات در کامپیوتر مقایسه نمود , که در ابتدا با فلاپی هایی که فقط حجم بسیار کمی از اطلاعات را ذخیره میکردند ولی با گذشت زمان و پیشرفت تکنلوژی CD و DVD  به بازار آمد , و در حال حاظر با مفاهیمی همچون
قاب بلوری , بلوری و دی وی دی خام کلنجار میریم که آشنا ترین آن برای شما عزیزان دی وی دی خام میباشد .

منبع : کاغذ گلاسه


تاریخ : شنبه 9 بهمن 1395 | 01:18 ق.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات